Jak vybrat motorovou pilu

Hobby nebo profi pila

Možná máte nutkání kupovat drahé náčiní a tak trochu si honit triko a chlubit se kamarádům svým arzenálem. Pokud však po pile sáhnete párkrát do roka a řezat budete maximálně větve na menších stromech, tak nemá smysl investovat do drahé pily. Se vzrůstající výbavou roste samozřejmě i cena.

Na druhou stranu pro práci v lese a na řezání dřeva určitě využijte dřevorubeckou nebo profesionální pilu, která odvede spoustu práce. Pila se slabým výkonem se může zasekávat a brzy se zničí. 

Benzínová nebo elektrická

Elektrické pily se řadí do kategorie hobby. Jejich výkon není příliš velký, ale pohodlně nařežete běžné větve. Nejsou však vhodné do terénu, protože potřebují připojení k elektřině. To může částečně vyřešit aku pila. Tato podkategorie také nedisponuje příliš silným výkonem.

Benzínový motor zajišťuje pilám úctyhodný výkon oproti elektrickým pilám. Jejich pořizovací cena je vyšší, potřebuje pravidelnou údržbu, jsou těžší a benzín vypouští zplodiny. V lese si však bez benzínové pily neškrtnete. 

Délka lišty

Délka lišty udává délku vyčnívající části pily. Je to část, kterou se řeže. Čím delší lišta, tím snáze se vám budou řezat silné kmeny. Na druhou stranu dlouhá lišta potřebuje velký výkon, jinak se zasekává a snadno ničí. 

  • Hobby pila: 35–45 cm
  • farmářská pila: 45–60 cm
  • profi pila: 35–120 cm

Pro domácí použití je nesmysl pořizovat zbytečně dlouhou lištu. Špatně se vám s ní bude manipulovat a práce je namáhavější. 

Výkon motorové pily

Výkon souvisí s délkou lišty. Velká lišta potřebuje velký výkon. Menší lišta může být poháněna i elektrickým motorem. Výkon samozřejmě udává, jak snadno se vám budou řezat silné větve nebo kmeny. S menší hobby pilou se nemá smysl pouštět do řezání stromů, protože hrozí její trvalé poškození. 

Hmotnost 

Výkonné profi pily samozřejmě váží více než malé hobby pily. Elektrický motor je lehčí než benzínový. Zvažte i hmotnost pracovního nástroje. Příliš těžká pila je náročná na manipulaci a během chvíle vás budou bolet ruce. Práce se stane neefektivní a frustrující. 

Značka

Některé značky se chlubí kvalitními pilami, ale i méně zvučná jména mohou prodávat skvělé výrobky. Zaměřte se také na servis a jeho cenu. Zajímat vás může také cena příslušenství. Zejména u aku pil možná zatoužíte po náhradní baterii, kterou použijete i do ostatních pomocníků stejné značky. 

Přečtěte si také o výhodách a nevýhodách vlastní studny. Zajímat vás může také článek o netradičních ekologických stavebních materiálech.

Fotografie