Mohutný rozvoj výstavby silnic a dálnic

Rozvoj osobní a průmyslové dopravy

Česká republika má díky poloze ve střední Evropě šanci stát se primárním uzlem v rámci průmyslových obchodů. V posledních letech výrazně stoupla poptávka po montovaných halách sloužících nejen jako sklady, ale také jako výrobny, a to ze strany tuzemských i zahraničních investorů. Haly zároveň slouží také jako zázemí pro kanceláře a zasedací místnosti nabízející potřebný komfort.

Dalším bodem rozvoje jsou osobní automobily, jejichž vývoj jde neustále kupředu. Jejich potřeba v moderní společnosti neustále roste a dnes se bez nich neobejde téměř nikdo. Lidé dojíždí do práce, za zábavou i v rámci osobních povinností. Dopředu jdou nejen technologie zvyšující osobní komfort, ale rostou také nároky na kvalitu komunikací, jejichž úroveň nebyla v Česku v posledních letech zrovna nejlepší. To se však výrazně mění.

Komfort osobních automobilů

U osobních automobilů jsou dnes samozřejmostí posilovače řízení, parkovací senzory, zvukové signalizace a řada dalších vychytávek. Spolu s nároky řidičů na nové vozy rostou také jejich nároky na údržbu, rekonstrukci a výstavbu nových komunikací.

Automobilový průmysl je jedním z největších ve světě. Neustále roste a vytváří velké množství pracovních míst na nejrůznějších pozicích. Nepřímo podporuje také rozvoj jiných odvětví. V České republice pracuje v automobilovém průmyslu přibližně 150 000 lidí.

Situace v České republice

Jaká je současná situace automobilového průmyslu v České republice? Na každých 1000 obyvatel vyprodukujeme ročně přibližně 120 automobilů. Tím se Česko řadí na přední příčky ve světovém žebříčku. Ročně vyrobí přibližně 1 milion aut - je tak na 16. místě v rámci celého světa. Do těchto čísel však spadají nejen osobní automobily, ale také autobusy nebo nákladní auta.

Odpovědnost každého z nás za životní prostředí

Je na zvážení každého z nás, zda automobil skutečně potřebuje a jakou měrou tím zatěžuje životní prostředí. Řada lidí si zcela odvykla využívat městskou hromadnou dopravu, podobně jako dálkové spoje. Také se rozmohl zvyk pořizovat si auta v rámci dopravy ve velkých městech, kde se lze pohodlně dopravit i bez nich. Ideálním příkladem je Brno nebo Praha.

Osobní automobily jsou také výraznou zátěží pro rodinný rozpočet. Obzvlášť v současné době, kdy se vše zdražuje. Osobní vozy tedy ano, ale s rozvahou. Rozvoj a pracovní místa lze najít i v dalších, životnímu prostředí prospěšnějších oblastech.

Zaujaly vás informace o výstavbě komunikací? Jestli se zajímáte o průmysl, přečtěte si články Technické plyny v průmyslu a Lasery jako ze sci-fi filmů.

Fotografie