Budoucnost stavebnictví: Stavební dělníci nebo roboti?

Pokrok nezastavíme

V příštích několika letech určitě nehrozí, že by vám přijel postavit dům robot, druhý robot by vám zapojoval elektřinu a třetí dělal rozvody vody a kanalizaci. To se může odehrávat leda v nějakém sci-fi příběhu. Nicméně, i v našem reálném světě je pokrok znát, technologie jdou stále dopředu. A díky tomu se velmi proměňuje svět průmyslu, strojírenství i obor stavebnictví. Majitelé velkých společností se tomu mnohdy nebrání a s velkou chutí zavádějí inovace, které zrychlují celý proces stavby, zefektivňují práci a v konečném důsledku celou stavbu zlevňují.

Nové technologie ve stavebnictví

Ve stavebnictví se už pár let nové technologie uplatňují a při stavbách se vyskytují čím dál častěji. Autonomní stavební vozy sice ještě nejsou standardem a většinou tyto těžké stroje stále řídí a ovládají lidé – ale občas už se s autonomními vozy můžete setkat a žasnete, jak dokonale svou práci zvládají i bez lidské pomoci.

Zato úplně běžnou technologií už je 3D modelování a softwary pomáhající s plánováním staveb. Architekti, stavební vedoucí a všichni ostatní, kteří za přípravu stavby zodpovídají, díky tomu mají oproti minulosti mnohem snazší úděl a už předem jasně vidí, co se od nich očekává, jak složité to bude a kde mohou očekávat největší komplikace. 

3D technologie

Už běžně používanou moderní technologií ve stavebnictví je 3D tisk. Možná víte, že se 3D tiskárny prosazují ve zdravotnictví a hojně se hovoří o 3D tisku jídla. Ale to je opět spíš sci-fi. Ve stavebnictví je 3D tisk různých dílů už běžnou realitou. Díl se namodeluje, vytiskne a na stavbu se pak přiváží už jako hotová komponenta, která je přímo zabudována na své určené místo v probíhající stavbě. Je to rychlejší, efektivnější a v mnoha ohledech i bezpečnější.

Roboti na stavbách

Na stavbách se používají i různé robotické stroje, které jsou předprogramované k určité práci. Takové stroje jsou schopné postavit zeď nebo dělat jiné pomocné práce. Lidem to ušetří čas a mohou se věnovat něčemu jinému.

Hodně se také hovoří o používání dronů na stavbách. A to jak k monitorování průběhu stavby ze vzduchu, tak k přinášení materiálu na místo určení či k další pomoci. S drony se ve stavebnictví teprve začíná, ale zvlášť u velkých a složitých staveb nacházejí své uplatnění.

Je proto jasné, že budoucnost stavebnictví bude výrazně jiná než jak to vypadalo například na přelomu tohoto tisíciletí. Řadu prací zastanou namísto dělníků stroje. Ale profese nebudou jen ubývat – velká poptávka bude především po profesionálech, kteří budou stroje hlídat, programovat a starat se o ně.

Přečtěte si také Česko navazuje pevnější obchodní vztahy s Alžírskem nebo Zajímavé ekologické stavební materiály

Fotografie