Montovaná hala na míru pro každého

Poptávka po skladových a výrobních prostorách

V posledních letech výrazně stoupla poptávka po skladových a výrobních prostorách. Aby ji bylo možné pokrýt v co nejkratším čase, přichází výrazný rozvoj montovaných hal. Ty mohou být využity nejen ke skladování materiálů a konečných produktů, ale také částečně jako kanceláře nebo zasedací místnosti pro pořádání meetingů. Technologie pokročily a oproti vyzmrzaným prázdným halám, které znaly starší generace, se jedná o moderní stavby s perfektní izolací a kancelářským zázemím, které vypadá na první pohled jako součást klasické zděné stavby.

Výhodou montovaných hal je především rychlost, s jakou mohou být navrženy a zkonstruovány.

Konstrukce haly je především praktická

Samotná konstrukce haly je tvořena primárně IPE profily, tedy jednoduchým rámcovým systémem. Má tu výhodu, že zvládne bez jakéhokoli rozponu až 25 metrů. V případě větší rozpony jsou tu středové podpěry. Pokud byste hledali jiné řešení, často využívanou variantou jsou také vícelodní haly. Zde se dostáváme do bodu, kdy je potřeba rozdělit objekt na více částí, ať už se jedná o skladové a výrobní prostory nebo již zmíněné kanceláře. Ty mohou být ostatně také v patře.

Statika a rozměry haly

Důležitou roli hraje také statika. Jednotlivé rámy, součást celého rámcového systému, by od sebe měly být vzdáleny maximálně 5 metrů. Zpravidla jsou pro větší stabilitu a celkovou pevnost spojeny ve střešní části tenkostěnnými vaznicemi. Na ně je rovnou položen střešní plášť.

Součástí vnitřního vybavení haly může být také jeřábová dráha s mostovým jeřábem. Jeho nosnost je až 15 tun. To ušetří další ekonomické výdaje díky usnadnění práce uvnitř haly.

Zvolit lze také design haly

Hala může zapadnout do okolního prostředí nebo může vyčnívat nad okolní krajinou a vyniknout mezi okolními stavbami, ať už běžnými zděnými, nebo dalšími halami. Výhodou dnešních montovaných hal je různý design samotných panelů a také barevná provedení, ze kterých lze vybírat. Hala tak může nést například barvy loga nebo být potištěna reklamou.

Aby byla hala ekonomická, lze ji navíc vybavit fotovoltaickými panely, které se umístí na střechu stavby. Většina hal je dnes montována za použití sendvičových panelů IPN nebo těch s minerálním jádrem. Výhodou jsou dobré izolační vlastnosti. V případě, že halu zateplit nechcete, používá se trapézový plech. Záleží na konkrétním využití té které haly.

Zaujal vás náš článek? Pokud se zajímáte o témata spojená s průmyslem, přečtěte si také náš článek Lasery jako ze sci-fi filmů a podívejte se, Jaké jsou druhy svařování.

Fotografie