Novinky ve stavebnictví pro rok 2022

Novinky v oblasti stavebnictví

Jak už zaznělo v úvodu, letošní rok přinesl v oblasti stavebnictví řadu novinek, které umožnily celkový rozvoj některých technologií, přinesly inovativní řešení do stávajících postupů a zjednodušily celou řadu stavebních procesů. Pojďte se s námi podívat, o jakých novinkách je řeč.

AR – rozšířená realita

Na rozvoj v téhle oblasti se těší nejen hráči počítačových her, ale své uplatnění najde také v dalších oborech, včetně stavebnictví. V praxi je reálný svět překryt grafickými prvky, nejčastěji skrze brýle. Mluví se i o tom, že by bylo časem možné docílit stejných a ještě lepších efektů za pomoci čipů implantovaných do lidského těla.

3D realita nabízí v počátcích plánování stavby především možnost vizualizace objektů v místech, kde se bude teprve stavět. Zadavatel si tak může prohlédnout stavbu, která ještě nestojí, v reálné velikosti, a dokonce se kolem ní může projít.

Exoskeletony - inovativní ochranné vybavení

Dříve součást sci-fi filmů, dnes realita. Pokud bychom tohle slovo přeložili, znamená „vnější kostru“. Je to tedy jakýsi oblek nebo jeho část, například rukavice, ulehčující nějakým způsobem práci.

Jistě si vzpomenete na Iron Mana ze stejnojmenného filmu, který nosí celý oblek. Když Tony Stark vynalezl první verzi tohoto obleku a vyšel v něm z jeskyně, připomínalo to dnešní exoskeletony.

Tohle vybavení se hodí především při práci s těžkými předměty. Ať už při jejich zvedání nebo potřebě je přemístit. Skeletony, které pokrývají celé tělo, mohou upravit pocitově váhu tak, že je ke zvednutí dvaceti kilo potřeba síla odpovídající zvedání jednoho kila. Tyto obleky se již používají v Japonsku.

Na trhu jsou také helmy snižující zvukové znečištění nebo boty, které ohlásí, když jejich majitel upadne.

Digitalizace světa díky Covidu-19

Pandemie, kterou si svět procházel v posledních letech, urychlila digitalizaci a celkové propojení. Vše, co mohlo, se přetransformovalo do on-line podoby.

Česko přispělo k digitalizaci stavebním on-line veletrhem, který po skončení pandemie nezanikl, ale naopak funguje dál souběžně s klasickými veletrhy. Vznikl v roce 2021.

Nové možnosti přinesly hlubší globalizaci a možnost čerpat inspiraci a technologické poznatky prakticky ze všech koutů světa.

3D tisk – rychlost jako při rendrování

Určitě znáte klasické 3D tiskárny, na kterých si můžete vytisknout menší 3D modely z plastu. Novinkou jsou tiskárny, které vám vytisknou celý domek. Oproti klasické stavbě se jedná o levnou variantu ve všech ohledech, tedy ekonomickou a dostupnou pro širokou veřejnost. V Mexiku již proběhla výstavba padesáti domů touto metodou. Možná se tak povede vyřešit krizi v bydlení.

Pokud se zajímáte o témata spojená s průmyslem, přečtěte si také náš článek Lasery jako ze sci-fi filmů a podívejte se, Jaké jsou druhy svařování.

Fotografie