Smartphony jsou s námi už více než 30 let

První smartphone

Je jasné, že první vyrobený chytrý telefon zdaleka nebyl tak „chytrý“ jako jeho dnešní následovníci. Ale na tehdejší dobu to byl přelomový vynález a započal cestu přechodu od klasických tlačítkových telefonů (které ovšem v té době v Československu a později Česku rozhodně nebyly žádnou normou a většina lidí měla jen klasické pevné linky) ke smartphonům.

Prvním modelem byl IBM Simon (jeho prototyp se nazýval jinak, Angler) a na první pohled byste do něj asi neřekli, že se jedná o telefon, natož chytrý. Ale byl dotykový, což bylo neuvěřitelné.

První úspěchy

Tento převratný pokrok na poli telefonování se povedl společnosti IBM (International Business Machines Corporation), což je jedna z mezinárodních amerických technologických společností. Jejich modelu Simon, který byl jasným přelomem a na trh se dostal 16. srpna 1994, se prodalo hezkých 50 000 kusů. Ale i tak to nebyl takový úspěch, jaký IBM očekávala. A tak se ve vývoji pokračovalo dál, aby byly smartphony nejen chytřejší, ale i vzhledově přívětivější.

První Nokia

Mnohem většího úspěchu dosáhl první chytrý telefon od společnosti Nokia, který nadchl Evropany a na trh vstoupil pod názvem Nokia 9000 Communicator v roce 1996. A byl byl otevírací (typově „Véčko“).

Nebyl to zrovna drobeček a bez tří gramů vážil rovných 0,4 kilogramu. Co se týká jeho technologického vybavení a schopností, tak se v něm skrýval procesor Intel 386 (24 MHz) a operační systém GEOS. Komunikoval prostřednictvím GSM sítí a pouze na frekvenci 900 Mhz. Rozlišení displeje už bylo velmi solidní, konkrétně 640 x 200 pixelů, ale na rozdíl od svého předchůdce nebyl dotykový.

První skutečný smartphone

Tito předchůdci chytrých telefonů se nazývaly různě, ale smartphone se jim neříkalo. Zlom přinesla až švédská společnost Ericsson, která v roce 1997 přišla s prototypem nazývaným GS88 a začala mu od počátku říkat právě smartphone, což se uchytilo (a toto slovo používáme dodnes). Tento model byl také otevírací, měl klávesnici, dva displeje a hlavní displej byl dotykový.

Pokrok ve vývoji

Pak už začaly dotykové a čím dál chytřejší telefony vznikat doslova jako na běžícím pásem. I když se zároveň hojně vyráběly ty tlačítkové a mezi lidmi pořád patřily mezi ty oblíbenější, tak smartphony je postupem času začaly nahrazovat, až je nakonec zcela vystrnadily z jejich výsluní. Dnes už mají tlačítkové „hloupé“ telefony jen ti, kteří se těch chytrých tak trochu bojí (jsou na ně leckdy příliš složité) nebo kteří si chtějí zachovat své „právo na analog“ a nechtějí být otroky technologií.

Technologie používané ve smartphonech jsou ale čím dál dokonalejší a jejich funkce občas až neuvěřitelné.

Dále si u nás můžete přečíst Zajímavosti z historie robotizace výroby nebo poznejte Zajímavé ekologické stavební materiály.

Fotografie