Nejzajímavější silnice světa

Route 66

Kdo by o ní neslyšel! Route 66 je modla všech cestovatelů a dobrodruhů. Leckdo sní o tom, že ji jednou celou projede – ať už na motorce nebo ve stylovém starém americkém autě. Route 66 je silnice, jíž se nepodobá žádná jiná na světě. Vyprávějí se o ní neskutečné legendy. A to přitom ve skutečnosti nejde o nijak zvlášť speciální silnici. Tím nejzajímavějším na ní je asi její délka – 2 448 mil (neboli 3 940 kilometrů).

Jedná se původně o mezistátní dálnici, která se táhne přes osm států USA – Kalifornii, Arizonu, Nové Mexiko, Texas, Oklahomu, Kansas, Missouri a Illinois. Původně šlo o jedinou dálnici, nyní je to už síť na sebe navzájem navazujících dálnic. Kolem najdete řadu různých poboček rychlého občerstvení, typické americké čerpací stanice, obchody, bistra a tak dále. Pro cizince je to rozhodně fascinující zážitek.

Highway 10

O dost méně slavnou silnicí je Highway 10. Nenajdete ji kupodivu v USA, nýbrž v Saúdské Arábii. Unikátní je především tím, že má 240 kilometrů a je pořád jen rovná. V tom ji dosud nepředstihla žádná jiná silnice ani dálnice na světě. Pojedete-li po ní, můžete se hnát jako s větrem o závod (respektive podle místních dopravních předpisů).

Monumental Axis

Další velmi speciální silnicí je ta s názvem Monumental Axis. Název může být opět matoucí, ale nenajdete ji tentokrát v Asii ani v Severní Americe. Leží v Jižní Americe, konkrétně v Brazílii. Není nejdelší ani nejrovnější. Ale zato je nejširší na světě. Její šířka je 250 metrů, což je například pro Čechy neuvěřitelné.

Silnice u Voroněže

Jiný unikát najdeme v Rusku. Tam jde o takové typicky ruské specifikum, které je více úsměvné než závažné. Silnice mezi městy Voroněž a Novovoroněž je docela rovná a bezproblémová. A přesto na ní vznikl čtyřicetikilometrový úsek, na němž je zákaz předjíždění. Stalo se to v roce 2019 a od té doby si tamní úřady libují, jak je cesta po téhle silnici v pohodě a bez nehod.

Highway 1

Další známou silnicí je Highway 1. Ta už dostojí svému jménu a najdeme ji v anglicky mluvící zemi – v Austrálii. Její zajímavost tkví v tom, že jde o nejdelší silnici na světě (díky tomu, že se z Route 66 stala síť na sebe navazujících dálnic, mohla je Highway 1 snadno předstihnout). Na délku měří 14 484 kilometrů a můžete po ní objet dokola téměř celou Austrálii – na své cestě přitom navštívíte všechna velká a známá města včetně Sydney.

Přečtěte si také Česko navazuje pevnější obchodní vztahy s Alžírskem nebo Budoucnost stavebnictví: Stavební dělníci nebo roboti?

Fotografie