Tatra je na silnicích již více než 100 let

Tatra aneb průřez historií

Více než sto let? Přesněji přibližně 170. Značka začala jako výrobce kočárů tažených koňmi. Tehdy to mělo daleko do klasické tatrovky na osmi kolech, kterou známe dnes. První kočáry se dostaly na silnici již v roce 1850 a teprve v roce 1898 jste mohli vidět první nákladní vozy poháněné spalovacím motorem.

V roce 1897 byl v Kopřivnici, která se tehdy nazývala Nesselsdorf, vyroben první vůz nesoucí název Präsident. Za projektem stál Ignác Šustala vystupující před úřady jako Ignatz Schustala.

Roku 1891 bankéři bratři Guttmanové kapitalizovali společnost Ignatz Schustala & Comp, založenou v roce 1858. Učinili z ní později známou Nesselsdorfer Wagenbau Fabriks Gesellschaft. Po smrti Ignáce Šustaly převzal vedoucí pozici Hugo Fischer von Röslerstamm.

Sice mluvíme celou dobu o automobilce Tatra, ale tento název vznikl teprve v roce 1919 a je odvozen od Vysokých Tater, kde musely prototypy absolvovat náročný výjezd ještě před tím, než je bylo možné schválit a začít vyrábět ve velkém. Značka se může pochlubit titulem druhé nejstarší dosud fungující automobilky na světě a nejstarší ve střední Evropě. Po celou dobu si drží také pověst dlážděnou kvalitou svých strojů.

Spolupráce Tatry a AB Autoboss s.r.o.

V roce 1926 navázala Tatra spolupráci s firmou AB Autoboss s.r.o., která se již tehdy specializovala na výrobu a prodej náhradních dílů. Firma ještě dnes zajišťuje kompletní servis vozů Tatra. V roce 1992, tedy ne tak dávno v porovnání s délkou spolupráce, vybudovala AB Autoboss s.r.o. nový a především moderní areál. Návštěvník zde najde kromě dílen také autosalon nebo sklad. V nabídce je i přestavba vozidel. Nechat si zde můžete vylepšit starší a již používané vozy. Oblíbeným řešením jsou nástavby Tatra Trucks, například lesovny, jeřáby nebo autodomíchávače. Dále také sklápěcí plošiny nebo valníky.

Zamyšlení nad bohatstvím Česka

To vše vede k zamyšlení nad bohatstvím, které u nás v Česku máme. Jsme sice malou zemí, ale jak se říká, české ruce jsou šikovné a poradí si s ledasčím. To se netýká pouze tradičních značek, které si získaly uznání a respekt celého světa. Obdivuhodná je také kreativita lidí v dnešní době, kdy se potýkáme s krizí.

Pokud se podíváme, co v současné době vzniká, narazíme především na oblast stavebnictví, kdy lidé budují nejrůznější mini domky a svépomocí opravují staré domy, aby v nich bylo možné žít. Český národ nezastaví ekonomická krize ani nedostatek stavebního materiálu nebo jeho vysoká cena. Vždy a za všech okolností si poradíme.

Zaujaly vás informace o značce Tatra? Jestli se zajímáte o průmysl, přečtěte si článek Nákup materiálu ve stavebnictví nebo se podívejte na Novinky ve stavebnictví pro rok 2022.

Fotografie