Nákup materiálu ve stavebnictví

Stavební rozpočty v roce 2022

Plánujete stavbu, děláte si sami rozpočet nebo jste si nechali vše nacenit? Pokud jste z oboru, víte, jak těžké je v současné době vytvářet cenové nabídky. Naceníte materiál na stavbu, jejíž výstavba má začít za půl roku, a už za další tři měsíce je cena materiálu ve skladech dvojnásobná. Stavba se tedy nezaplatí.

Během let, kdy jsme se potýkali s pandemií, tedy v letech 2020 a 2021, začala výrazně stoupat cena stavebního materiálu. Letos tomu nebylo jinak. Většina položek zdražila až o 40 %, některé materiály až o 100 %. Pokud se podíváme na loňský rok, cena dřeva vzrostla meziročně téměř o 160 % a cena cihel o 30 %. U tepelných izolací to bylo o 120 % nahoru.

Materiál do zásoby a demolice

Řada stavebních firem řešila situaci nákupem materiálu do zásoby, ale ne všechny společnosti si mohly tohle řešení dovolit. Ve stavebnictví je obecně velká konkurence a jedná se o jeden z nejnáročnějších oborů. Celá situace změnila výrazně přístup k demolicím starých budov. Za co dříve platil majitel budovy, platí nyní firma, která demolici provádí. V podstatě ruinu koupí. Zachrání materiál, který lze dále použít a přeprodá ho, takže na celém projektu vydělá.

Celou situaci nepodpořila ani situace na Ukrajině. Nepomohl ani zákaz vyvážet některé produkty z Ruska, naopak. Ubylo také pracovní síly. Řešením může být v dnešní době rekonstrukce a přestavba starých nemovitostí.

Nové technologie jako nová cesta

V poslední době se na trhu objevila řada nových technologií a produktů, které by mohly celou situaci usnadnit. Jedním z nich je 3D tisk, díky kterému lze během poměrně krátké doby, oproti klasické stavbě, vytisknout menší domek. V Mexiku jich tímhle způsobem vzniklo v rámci jednoho projektu celých padesát.

Objevovat se začínají také nejrůznější alternativy v podobě mini domků na kolech. Od přestavěných maringotek svépomocí až po finální produkty některých společností. K tomu se přidává také řada montovaných domků, které stačí pouze převézt z továrny a během hodinky sestavit. Oblíbenou, i když v tomhle případě již starší variantou, jsou také hotové domky, které stačí převézt na nákladním voze. Celá tahle myšlenka levného a především mobilního bydlení podporuje globalizaci a umožňuje lidem žít tam, kde zrovna chtějí. Jak se říká, každá situace má vedle stinné stránky i tu světlou.

Pokud se zajímáte o témata spojená s průmyslem, přečtěte si také náš článek Novinky ve stavebnictví pro rok 2022 a podívejte se, Jaké jsou druhy svařování.

Fotografie