Svět výroby a průmyslu

Železobeton jako stavební materiál

Takzvaný železový beton je tu s námi již od roku 1867, kdy si jej nechal patentovat pařížský zahradník.

4 fascinující dopravní stavby světa

Existuje několik velkých a významných dopravních staveb po celém světě, které stojí za to znát. V mnoha ohledech jsou totiž natolik výjimečné, že nic podobného nikde jinde už nenajdete.

Nákup materiálu ve stavebnictví

Současná doba, kdy je materiálu nedostatek, a navíc se vše zdražuje, výstavbě nových nemovitostí příliš nepřeje. Pojďme se společně podívat na několik aspektů, které se letos pojily a stále pojí s nákupem stavebního materiálu.

Výroba automobilů v Česku

Česká republika je ve světě považována za automobilovou velmoc. Historie automobilismu a automobilek je u nás velmi dlouhá a bohatá, české vozy se proslavili po celé planetě – a česká ekonomika by na tom bez nich byla o dost hůř.

Nejzajímavější silnice světa

V Česku se neustále řeší výstavba dálnic. A když už jsou konečně dodělané, řeší se jejich opravy. A pak se řeší stavba dalších úseků. A tak dále. Ale ve světě je tomu jinak. Podívejme se proto na nejzajímavější dopravní tepny na Zemi.

Budoucnost stavebnictví: Stavební dělníci nebo roboti?

Staví se pořád a stavaři, zedníci a další příbuzné profese mají pořád plno práce. Leckteří z nich se ovšem už dnes bojí o svou budoucnost. Může se stát, že je už zanedlouho nahradí roboti?

Česko navazuje pevnější obchodní vztahy s Alžírskem

V minulých letech byly kromě USA důležitými a až strategickými obchodními partnery České republiky Rusko a Čína. Kvůli mnoha okolnostem ovšem tato pouta zeslábla a Česko proto hledá nové obchodní partnery.

Bioplyn – jak se vyrábí a proč ho využívat?

Možná už jste o takzvaných bioplynkách ledacos zaslechli. Stejně tak jste nejspíš zaznamenali, že se vyrábí náhrada klasického zemního plynu. A do budoucna toto téma bude ještě aktuálnější.

Stavby na kolech – jsou to stavby?

Není stavba jako stavba. Na tom se jistě všichni shodneme. Ale moderní svět je ještě složitější, takže leckdo bydlí v domě na kolech, v mobilním domě nebo dokonce v maringotce. Pak je otázka, jestli je to stavba.

Proč dát přednost velkoobchodu?

V dnešní době máme k dispozici nespočet možností, kde a jak nakupovat potraviny, drogerii, elektroniku a další výrobky. Je lepší dát přednost klasickému maloobchodu nebo je výhodnější velkoobchod?

Smartphony jsou s námi už více než 30 let

I když by se mohlo zdát, že chytré telefony jsou výdobytkem 21. století, není tomu tak. První funkční prototyp nazvaný Angler spatřil světlo světa již 2. listopadu 1992.

Jak vybrat motorovou pilu

Každý kutil doma občas potřebuje něco uříznout a bude se mu hodit motorová pila. Na trhu najdeme spoustu druhů za různé ceny. Pojďme se v široké nabídce zorientovat.

Téměř zázračné kompozitní materiály

Každý materiál má svá specifika. Někdy potřebujeme posílit určité vlastnosti a jiné naopak potlačit. Díky této poptávce vznikají kompozitní materiály. Pojďte se s námi podívat, o co se jedná.

Největší nákladní auta světa

Naše Tatra je sice legenda, ale na silnici nepatří mezi obry. Pojďme se podívat na největší nákladní vozy, které se na silnici vlastně ani nevejdou.

Voda z vlastní studny – výhoda nebo starost navíc?

V nejisté době se lidé stále častěji vrací k vlastním zdrojům. Jedním z nezbytných zdrojů je také voda, se kterou se neodmyslitelně pojí studna. Pojďme si projít důležité aspekty ohledně vrtání studny.

Zajímavosti z historie robotizace výroby

Lidé se bojí neznámého. Stejně to bylo také s robotizací, která ve svých začátcích neměla mnoho příznivců. Jak to s těmi stroji bylo v historii, se dnes podíváme.